Price of Making Bread | Bread Machine Recipes


Have you ever ever puzzled how a lot it prices to make a loaf of bread in your bread machine? Take a look at my 2024 evaluation that features grocery retailer costs.

2024 How Much Does it Cost to Make Bread?2024 How Much Does it Cost to Make Bread?

recipe wprm-recipe-snippet wprm-recipe-template-snippet-diva-article”>Jump to Summary – Print Abstract

Final Up to date January 25, 2024 – Initially Revealed June 4, 2017

Everyone knows that the bread popping out of your bread machine is best than the bread you purchase on the retailer. Nonetheless, have you ever ever puzzled how a lot it prices to make a loaf of bread in your bread machine?

I do know I’ve puzzled about the price of bread made with my bread machine versus the price of bread on the retailer.   So I’ve analyzed the price of making my bread with my bread machine. In reality, I’ve achieved this a number of occasions through the years. The newest was in January of 2024.

Admittedly, this isn’t an ideal evaluation. We haven’t allowed for the price of electrical energy to run the machine or the bread machine itself.

Additionally, the ingredient costs gained’t be the identical for everybody.  For instance, we steadily use Costco and I store the weekly grocery retailer gross sales.  Nonetheless, the evaluation ought to provide you with some thought about the price of bread for making at your home.

Due to The Man of the Home (TMOTH) for his assist with this text. He does the quantity crunching for the evaluation.

What's the cost of homemade bread in 2020?What's the cost of homemade bread in 2020?

Recipe Used to Calculate Price

The recipe I take advantage of most steadily is for a two-pound loaf of bitter milk bread. So that is the recipe I take advantage of within the evaluation. 

By the way in which, this is a superb bread machine recipe. The bread seems completely each time, and it’s fast to place collectively as a result of it doesn’t have a whole lot of substances.

Looking for Bread Elements

Bread Flour – We purchase bread flour in bulk at CHEF’STORE or Costco Enterprise Heart. 

Questioning how we retailer all that flour? Take a look at this text for coping with shopping for, and storing, bulk flour.

Gamma LidsGamma Lids

Storing a whole lot of flour is SO a lot simpler with Gamma Lids!

Salt – We purchase our salt at Costco.  However right here’s the factor.  We purchased a Costco-sized quantity of salt in 2017 and we’re nonetheless utilizing it.  

Per the specialists at Morton Salt, “Whereas salt itself has no expiration date, salt merchandise that include iodine or seasonings that include different substances comparable to spices, colours and flavors can deteriorate over time.”

Our salt is iodized, however isn’t clumping.  It smells positive and tastes positive so we’re nonetheless utilizing it.  

Sugar – We often purchase sugar at Costco.  Nonetheless, our native Super1Foods had a implausible sale on sugar final yr.  We nonetheless haven’t gone by way of all of the sugar from that sale.  

Olive Oil – I take advantage of olive oil on this recipe and I get it at Costco.

Yeast – I purchase lively dry yeast at Costco. 

By the way in which, are you confused concerning the several types of yeast?  You aren’t alone!  I’ve obtained an incredible article on several types of yeast that can assist quite a bit.  

Milk – Our milk generally comes from Costco, however steadily we get it on the grocery retailer.

2024 Price of Making Bread in a Bread Machine

My January 2024 evaluation confirms what I’m listening to about inflation. Our value of constructing a loaf of bread rose to $1.06 per loaf from solely $0.77 in 2021.  That’s a 30% enhance!  That’s even utilizing salt from 2017 and sugar from a implausible sale!

  • 1.5 cups of milk is 30.8¢ – up 33% from 2021
  • 4 cups of bread flour is 59.1¢ – up 65% from 2021
  • 1.25 teaspoons of salt is .4¢ – the identical as 2021
  • 4 tablespoons of sugar is 2.7¢ – down 58% from 2021
  • 1.5 tablespoons of olive oil is 10.0¢ – up 12% from 2021
  • 1.75 teaspoons of lively dry yeast is 2.5¢ – the identical as 2021

2024 Price of Bread on the Grocery Retailer

Earlier this month I went to my neighborhood Safeway to examine on bread costs.

Sara Lee Artesano Bread was $4.99 a loaf.  The 2021 common value was $3.69.  That’s a 35% enhance.

Franz Previous Usual Buttermilk Bread was $2.99 a loaf on sale, with an everyday value of $5.99.  The sale value was a  nice deal, however nonetheless greater than the price of home made bread. 

The 2021 value for Franz Previous Usual Buttermilk Bread was $5.19 per loaf. So the traditional 2024 value is 15% greater than the 2021 value.

Oroweat Nation Buttermilk Bread  was $3.49 on sale with an everyday value of $5.99 per loaf.  Once more, the sale value was great, however nonetheless far more than the price of home made bread. 

The 2021 common value of Oroweat Nation Buttermilk Bread was $5.09 per loaf.  The 2024 common value is eighteen% greater than the 2021 value.

Once more, the 2024 value of constructing a loaf of bitter milk bread with my bread machine was simply $1.06 per loaf!


2021 Price of Making Bread in a Bread Machine

In February 2021 we obtained an enormous shock. Our value of constructing a loaf of bread fell to solely 77 cents per loaf! That is down from 83 cents per loaf in 2020.  

The distinction was largely as a result of I purchased one ingredient at Costco as a substitute of the grocery retailer. 

2021 price of homemade bread2021 price of homemade bread

We often purchase milk on the native grocery retailer. Nonetheless, after we ran this evaluation, we’d simply gone to Costco and purchased milk there. Milk is without doubt one of the most costly substances within the recipe, so it made an infinite distinction.

The lesson right here is that it actually pays to purchase in bulk when you’ll be able to! 

Shopping for Bread on the Grocery Retailer – 2021

I went to my native IGA and obtained these costs at the beginning of March 2021.  

Franz Previous Usual Buttermilk bread was $5.19 per loaf. That’s the identical because it was in February 2020.

In 2017, the worth was $2.49 on sale.

Sara Lee Artesano Bread was on sale for $2.59 per loaf. The common value was $3.69 per loaf.

In February 2020, a 20-ounce loaf of Sara Lee Artesano Bread was on sale for $2.79. The common value was $3.69.

In 2017, the worth was $3.29.

Oroweat Nation Buttermilk Bread was $5.09 per loaf. That’s the identical because it was in February 2020.

I don’t have a 2017 value from my native grocery. Nonetheless, in 2017 Amazon Contemporary was charging $3.99 for it.

Once more, the 2021 value of constructing a loaf of bitter milk bread with my bread machine was simply 77 cents!


2020 Price of Making Bread in a Bread Machine

Our value for making bread within the bread machine was solely 83 cents per loaf in 2020!

2020 cost of bread2020 cost of bread

The large story right here is how a lot bread costs on the grocery retailer jumped from 2017 to 2020. 

Shopping for Bread on the Grocery Retailer 2020 vs. 2017

Franz Previous Usual Buttermilk bread – In February 2020 a  24-ounce loaf value $5.19. (In 2017, the worth was $2.49 on sale. ) 

Sara Lee Artesano Bread – In February 2020, a 20-ounce loaf was on sale for $2.79. The common value was $3.69. (In 2017, the worth was $3.29.)

Oroweat Nation Buttermilk Bread – In February 2020 a 24-ounce loaf value $5.09. (I don’t have a 2017 value from my native grocery. Nonetheless, in 2017 Amazon Contemporary was charging $3.99 for it.)   

Once more, the 2020 value of constructing a loaf of bitter milk bread with my bread machine was 83 cents!


2017 Price of Making Bread in a Bread Machine

Let’s get proper to it! Listed below are the numbers for making a loaf of bread at residence from 2017.

cost of loaf of breadcost of loaf of bread

Sure, you’re studying it accurately. In 2017, it value us simply 85 cents to make a loaf of bread.

2017 – A Totally different Spin on the Identical Recipe

Kim, a loyal reader of this weblog, noticed my value evaluation and kindly despatched me her prices for a similar bread recipe. (You’ll be able to see her unique remark under.) Kim makes use of soy milk and Himalayan salt in her bread. She doesn’t purchase her groceries in bulk. Right here’s what it prices her to make a loaf of bread.

gourmet breadgourmet bread

2017 How Does this Examine to the Grocery Retailer?

So how do these prices evaluate with the price of bread bought on the grocery retailer or Amazon Contemporary?

  • 6/13/2017  – a 24 ounce loaf of Franz Previous Usual Buttermilk bread value $2.49 on sale at IGA. Amazon Contemporary offered it for $3.09.
  • 6/13/2017  – a 20 ounce loaf of Sara Lee Artesano Bread value $3.49 at IGA. Amazon Contemporary offered it for $3.29.
  • 6/14/2017  – a 24 ounce loaf of Oroweat Nation Buttermilk Bread on Amazon Contemporary value $3.99.

Each my bread and Kim’s bread had been cheaper than bread bought on the grocery retailer or at Amazon. 

Kim confirmed an necessary profit of getting a bread machine. A bread machine offers folks the liberty to have bread precisely the way in which they need it.

Cost of Bread - 2021Cost of Bread - 2021

Price of Do-it-yourself Bread

Have you ever puzzled how a lot it prices to make a loaf of bread in your bread machine? Additionally, how does that value evaluate to store-bought bread? I’ve had the identical query and have checked out this a number of occasions. Listed below are the 2024 numbers.

Print
Pin

Key Factors:

  • In 2024 it value me $1.06 to make a two-pound loaf of bitter milk bread.  That is a lot cheaper than comparable loaves of bread from the grocery retailer.
  • The price per loaf of bread from the bread machine is 30% greater than the 2021 value of $0.77. 
  • It pays to purchase bread substances in bulk



0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x